Biztosan tapasztaltad már, hogy ahogyan haladsz előre a vállalkozásod építésében, egyre nehezebb lépést tartani a fotózások lebonyolításával, majd a képek időben történő átadásával.
Kezdő fotósként sokszor esünk bele abba a hibába, hogy nem gondolkodunk előre, hiszen az eddigi pár fotózás alkalmával nem kellett túlságosan aggódni, hogyan lesz időnk leadni a képeket, vagy mivel gyorsíthatnánk a munkafolyamatunkat. Azonban az idő előrehaladtával nem árt, ha van egy kidolgozott rendszerünk a képek elkészítésétől, egészen a képek átadásáig.
Cikkünkben bemutatunk pár ötletet, amivel te is időt spórolhatsz magadnak.
01 Rendszerezz!
“Na nézzük! Kártyáról lementem ide, onnan beimportálom oda, aztán kimentem emide, majd elküldöm az ismerősömnek, közben lementem még 3 másik helyre” – majd két hét múlva már te magad sem tudod, mit hol találsz meg. Ismerős?
Kezdetektől fogva érdemes rendszerezni. Fotózás után célszerű egy SSD-re vagy egy külső háttértárra lementeni a képeket. Az SSD abból a szempontból jobb választás, mivel nincs benne mozgó alkatrész, így kevésbé sérülékeny, illetve gyorsabb írási és olvasási sebességgel rendelkezik, ebből adódóan sokkal gyorsabb dolgozni vele, mint egy HDD-vel.
A képeket érdemes dátummal, helyszínnel, egy nagy mappába menteni, majd a nyers képeket, a leválogatott képeket, illetve a kész képeket külön almappákba rendezni. Ez nem csak azért fontos, hogy később dátum szerint tudjuk rendszerezni a képeket, de ha esetleg felmerülne az idő távlatában, hogy szükségünk van a nyers fájlokra, vagy esetleg más almappákból származó képekre is, könnyedén megtalálhatjuk őket.
02 Válogass ha van egy kis időd!
A nyers képek szerkesztését megelőzi a válogatás. Ezt nem feltétlen kell együtt megtenni, viszont érdemes minél hamarabb leválogatni az anyagokat. Ha esetleg tömegközlekedéssel utazol két fotózás között, vagy van egy kávézásnyi szüneted a napban, válogass! Nagyon sok időt tudsz megspórolni, ha nem három egész napos fotózás után kell nekiállni öt anyagot leválogatni, majd megszerkeszteni.
03 Milyen szoftvert használj?
A Lightroom és a Capture One talán a legmegfelelőbb két alkalmazás erre a feladatra. Mindkettőben katalogizálj fotózásonként. Ez egyrészt terhet vesz le a számítógépedről, (nem kell az egész éves fotózásodról az összes képet betöltenie), másrészt később egyszerűbb az átjárás az anyagok között, és nem gabalyodsz bele a több ezer képbe.
Ezen kívül érdemes válogatáshoz a Photo Mechanic szoftvert használni. A nagy előnye ennek a szoftvernek, hogy a nyers képeknek csak egy előnézeti képét jeleníti meg, így pillanatok alatt betölti a képeket, nem kell esetleg másodperceket várni, mire a Lightroom betöltené a képet. Itt beállítható a Lightroomhoz használt értékelő, így innen csak át kell küldeni az anyagot Lightroomba, amiben már csak a leválogatott képekkel találkozunk majd.