Milyen optikát vásároljak fotósként? 4+1 tuti tipp!

dec 9, 2022 | Fotósképző

Minden fotós életében talán ez a legfőbb kérdés, hogy milyen objektívekkel dolgozzon. Órákat tudsz eltölteni egy-egy lencse tesztjeit olvasgatva, nézve, összehasonlítva a többi hasonló darabbal? Ne aggódj, ez egy természetes folyamat és abszolút nem egy egyszerű döntés előtt állsz. Fontos, hogy a gyártók különböző termékeit megismerd, olvass róluk teszteket, nézz bemutató videókat, hiszen a többi felhasználói élményből fogsz tudni te is eljutni a megfelelő döntéshez.


A legfőbb kérdés, ahhoz, hogy egyszerűbb legyen kitalálni mire van szükséged, hogy mi a felhasználási területed. Portrékat fotózól stúdióban? Vagy rendezvényeket kültéren? Ezek mind más fajta eszközparkot igényelnek, bár természetesen itt is lehetnek átfedések. Két oldalról érdemes megközelíteni a témát. Egyrészt a fényerő szempontjából, másrészt pedig a gyújtótávolság felől.

Ha a vázad ISO érték emelésre érzékeny, érdemes minél fényerősebb optikákat választani. A fényerőt az optika gyújtótávolsága után lévő F szám jelöli. Például 24-70mm f/2.8, vagy 50mm f/1.2. Minél kisebb az F érték annál több fényt tud beengedni a szenzorra.


A gyújtótávolság kicsit egyéni preferencia kérdése is, hiszen van aki 35mm-errel szeret portrézni, van aki pedig 135mm-errel. Sok fotótermékkel kereskedő boltnak szokott lenni termékbemutató napja, ahol ki lehet próbálni a különböző gyújtótávolságú, fényerejű objektíveket, ezzel megkönnyíteni a döntést. Minél kisebb a gyújtótávolság annál nagyobb látószöget fogsz tudni az optikával lefényképezni. Nyilván ez azt eredményezi, hogy torzulni fognak a képek szélei.

Ezen kívül azt érdemes megvizsgálni, hogy fix gyújtótávolságú optikákat részesíted előnyben, vagy inkább a zoom objektíveket. A fix vagy más néven natív objektívek általában fényerősebbek, és szebb képet rajzolnak mint a zoomos társaik. Ellenben sűrűn kell őket cserélni ha változnak a fotózási viszonyok. A zoom optikák legtöbb esetben kevésbé fényerősek, de a zoom átfogás miatt kevesebbszer kell cserélni őket, így ideálisak például utazáshoz.


Összeállítottam nektek pár variációt, ahhoz hogy jobban lássátok, milyen fotózáshoz milyen optikákra van szükség.

Rendezvény- és esküvőfotózás

Itt arra kell törekedni, hogy minél nagyobb átfogást tudj biztosítani, a lehető legkevesebb cserével, hiszen egy rendezvényen vagy egy esküvőn sok pillanat múlhat azon, hogy folyamatosan optikát kell cserélni, illetve lehet a helyszín sem teszi lehetővé, hogy éppen messzebb vagy közelebb menj a fotózandó jelenettől.

  • 16-35mm f/2.8
  • 24-70mm f/2.8
  • 70-200mm f/2.8
  • 50mm f/1.4

Kültéri portréfotózás

Kültéri portrénál legtöbb esetben van elég fény, viszont jól áll a képeknek a háttér elmosása, így a fényerősebb fix optikák közül érdemes választani. Akár egy optikával is gyönyörű képeket alkothatsz, így az itt felsorolt objektívek bármelyikével jól jársz. Mint fentebb is írtam, ez egyéni preferencia kérdése, így amelyik gyújtótávolsággal érzed legjobban magad azzal alkoss.

  • 35mm f/1.4
  • 50mm f/1.4
  • 85mm f/1.4 
  • 135mm f/1.4

Stúdiós portréfotózás

Mivel stúdióban a vakukkal szabályozzuk a fénymennyiséget, így nem szükséges fényerős optika, mert legtöbbször annak érdekében, hogy a legrészletgazdagabb képet kapjuk, alacsony ISO-n, szűk rekeszen fotózunk. (Pl.: 1/125, f/5.6, ISO 100) Annak érdekben, hogy minél több mindent tudj lefotózni egy stúdióban érdemes zoom optikát választani.

  • 24-70mm f/4
Fotós: Draskovics Ádám

Sport- és vadfotózás

Mivel itt legtöbb esetben messze vagyunk a fotózandó eseménytől, így érdemes teleoptikákat használni. Ezek fix fényerős optikákban igen húzós összegek, így akár egy fényerős telezoom optikával plusz kétszerezővel is jól járhatunk. Szintén érdemes átgondolni általában mit szoktunk és milyen messziről fotózni, ahhoz, hogy megfelelően tudjunk gyújtótávolságot választani.

  • 70-200mm f/2.8 + 2x konverter
  • 300mm f4
  • 400mm f4
  • 500mm f5.6600mm f5.6
  • 200-600 f5.6-6.3

Plusz tipp!


Ha van egy különleges munkád, amihez nem rendelkezel megfelelő objektívvel, érdemes lehet felkeresni a különböző üzleteket, illetve bérlős helyeket, hiszen nagyon sok eszközük van, amit egyszerűen a munkára ki tudsz bérelni, így nem kell azonnal megvenni, ha csak egy munkára használnád. Ezen kívül akár több objektívet, eszközt is ki tudsz próbálni, mielőtt megvásárolnád.

Reméljük tudtunk neked segíteni, hogy kicsit egyszerűbb legyen a választásod! Ha érdekel, hogy milyen világítást használj, akkor figyelmedbe ajánljuk a következő cikkünket: Fotósként hogyan világítsunk?

Share This